TV Ünitesi

TV ünitesi modelleri genellikle bütün yaşam alanlarına hitap eden bir eşyadır. Bu yüzden TV ünitesi seçimi oldukça önemlidir.

Hem dekorasyon amacı ile hem de şık yaşam alanı amacı ile kullanılmaktadır. Göz alıcı tasarımını da es geçmemiz lazım. Televizyon üniteleri klasik, modern, ahşap, metal ve sayılamayacak kadar fazla tasarımı içermektedir.

En çok kullanılan ahşap modeli ile klasik modeli olmaktadır. Kullanışlı yapısı bulunduğu konuma getirdiği şıklığı ile her ortamı dekoratif gösterebilmektedir. Odanızın dizaynına uyabilecek bir televizyon ünitesi oldukça güzel bir tamamlayıcıdır. Hatta bazen o kadar güzel televizyon üniteleri üretilmektedir ki odaya girer girmez ilk dikkat çeken eşya o olmaktadır.

TV Ünitesi

Oldukça fazla çeşidi ile her türlü yaşam alanında kullanabileceğiniz olan televizyon üniteleri seçimi yapmak da önemlidir. Bu kadar çok çeşit olması hem iyi hem de kötüdür. İyi olan yanı pek çok alternatif olabilmesidir. Kötü olan yanı ise bu alternatiflerden hangisini seçeceğine kişinin karar verememesidir. TV ünitesi seçerken dikkatetmemiz gereken 5 nokta bulunmaktadır. Bunları beraber inceleyelim.

1.     Dekorasyona Göre TV Ünitesi Seçimi

Yaşam alanına TV ünitesi seçmek isteyen kişiler bu eşyanın işlevselliğini bir kenara bırakıp bunun yanında tasarımını ve kullanacağı diğer eşyalar ile uyumunu düşünmelidir. Pek çok televizyon ünitesi bulunmaktadır. Yalnızca renk olarak değil; şekilleri ile tasarımları ile, kullanılan malzemeleri ile pek çok farklılığı bulunmaktadır. Bu kadar seçeneğin içinden en doğru seçimi yapabilmek için filtreleme tekniği uygulanmalıdır.

En başta dikkat edilmesi gereken durum televizyon ünitesinin konulacağı alanın genel konsepti olmalıdır. Bu konsepte bağlı olarak TV ünitesi seçimi yapılmalıdır. Klasik yaşam alanı ise klasik televizyon ünitesi seçilmelidir. Bu sayede televizyon üniteniz evinizin diğer malzemeleri ile bütünlük içerisinde olacaktır. Bu aşamayı yaparak filtreleme tekniğinin ilk aşamasını uygulamış olursunuz. Modelini belirleyerek diğer modelleri eleyebilirsiniz. Bu sayede pek çok televizyon ünitesine bakmaktan kurtulabilirsiniz.

TV Ünitesi

2.      İhtiyaçlara Göre TV Ünitesi Seçimi

Dikkat edilmesi gereken ikinci durum ise televizyon ünitesini almak isteyen kişilerin hangi ihtiyaca cevap vereceği ile ilgili olmalıdır. Mesela TV ünitesi konulacak olan yerin kitaplığa ihtiyacı varsa alınan televizyon ünitesi kitaplık içeren bir televizyon ünitesi olmalıdır. İsterseniz yanlarında koca koca kitaplığı olan bir televizyon ünitesi seçebilir isterseniz de sade küçük bir televizyon ünitesi seçebilirsiniz. Bu tamamen sizin yaşam alanınızda olan ihtiyaçla alakalıdır.

Başka bir örnek verecek olursak çekmeceli televizyon üniteleri olabilir. Oldukça fazla malzemeniz varsa ve size depo alanı gerekiyorsa o zaman çekmeceli televizyon ünitesi alıp kendinize depo alanı oluşturabilirsiniz. Yani yaşam alanında neye ihtiyaç duyuluyorsa o şekilde almalısınız. Oldukça geniş seçenekleri ile önce tarzını daha sonra ihtiyaç aşamasını seçerek pek çok televizyon ünitesini elemiş olacaksınız. Bu sayede kararsızlığınızı ortadan kaldırabilecek aşamalar kat etmiş olacaksınız.

3.      Ölçülere Göre TV Ünitesi Seçimi

Dekorasyon ve ihtiyaç aşamasından sonra diğer dikkat etmeniz gereken üçüncü husus TV ünitesinin ölçüleri olacaktır. Aldığınız televizyonun ölçüleri ile ünite ölçülerinin uyuşması gerekmektedir. Bunun haricinde bir de televizyon ünitesinin koyacağınız alan ile uyuşması gerekmektedir. Mesela ev içerisinde televizyon ünitesi için bir duvar önü seçtiniz ve bu duvar boyu ile aldığınız televizyon ünitesinin boyu uyuşmamaktadır.

Televizyon ünitesi daha büyük olduğundan dolayı sığmamıştır. Bu gibi bir durumda kalmak istemiyorsanız muhakkak koyacağınız yeri önceden belirlemelisiniz. Daha sonra da rahat bir şekilde yerine yerleştirebilirsiniz. Diğer husus televizyon ile uyumu demiştik. Aldığınız ünite televizyondan daha küçük bir ünite ise o ünite televizyonu taşıyamayabilir.

Üstüne üstlük aşırı kötü bir görüntü oluşturacaktır. Bundan dolayı televizyon boyutuna göre ünite almalı ya da ünite boyuna göre televizyon almalısınız. Bütün bunlara dikkat etmeniz koşulunda seçim alanınızı oldukça daraltmış olacaksınız.

4.      TV Ünitesinin Fiyat Aralığını Belirleyin

Artık son aşamalara geldiğimiz de aradığınız televizyon ünitesinin fiyatına da dikkat etmeniz gerektiğiniz söylemeliyiz. TV ünitesi seçimi yaparken belirli bir bütçeye sahipseniz bu bütçenin üzerine çıkmamalısınız. Bu durumda bütçeniz de siz de zarar gireceksiniz.

Filtreleme yöntemine bütçe aralığını da ekleyip araştırmanızı bu şekilde yapmalısınız. Fiyat aralığı belirlenen televizyon ünitesi seçenekleri ile artık son kademelere gelmiş bulunmaktayız. Beğenmeli ve televizyon ünitemizi kullanacağımız alan ile buluşturmalıyız.

5.       TV Ünitesi Alacağınız Markayı İyi Seçin

En son basamak olan beşinci aşamada yapılması gereken son şey markanın seçimidir. Bu marka çok çeşit barındırmalı ki her ortama uygun TV ünitesi bulunsun. Yine ihtiyacanıza hitap edecek türde pek çok televizyon ünitesi barındırmalı.

Bu marka da televizyon üniteleri belirli bir ölçüde değil oldukça fazla ölçüde bulunmalı. Yine bu markada fiyat aralığı olmalı. Herkesin bütçesine hitap eden her türlü televizyon ünitesini bulundurmalı. En iyi televizyon ünitesi alışverişi yaparken çok iyi bir araştırma yapmanız gerekir. Aramış olduğunuz bütün özellikler bu sitede tek tek önünüze en iyisiyle çıkacaktır.

Leave a comment